TA erbjuder möjligheten för TVÅ anställda att åka till Köpenhamn och gå workshopen Release and Stay Open med Vangeline (kursavgift, resa och boende).
Vangelines butohworkshops är internationellt uppmärksammade för sitt unika möte mellan den traditionella butohkonsten och vetenskapliga samt somatiska perspektiv. Denna workshop fokuserar på mottaglighet, Noguchi Taiso och nervsystemet, med särskild uppmärksamhet på att aktivera det parasympatiska nervsystemet – den del av kroppen som är kopplad till vila, återhämtning och avslappning.
Genom butoh och Noguchi Taiso (Noguchigymnastik) får deltagarna utforska hur man kan röra sig med minimal muskelansträngning och maximal följsamhet. Arbetet utvecklar en öppen och mottaglig närvaro som möjliggör djupare fysisk och emotionell frigörelse. Metoden hjälper till att minska kroppens stresspåslag, främjar närvaro och avslappning och kan förändra relationen till rörelse – oavsett om du är scenkonstnär som vill fördjupa ditt uttryck eller söker nya vägar till kroppslig medvetenhet och kreativitet. Noguchi Taiso är grunden för butoh. Tekniken utvecklades av professor Michizo Noguchi i Japan mellan 1950- och 1970-talet, i sökandet efter en metod fri från ego och våld.
Arbejdet med Vangeline har været som at få en universal nøgle til fysisk og mentalt nærvær som kunstner. Jeg bruger det jeg har lært med Vangeline hver eneste dag i alle de kunstneriske processer jeg indgår i.
– Christine Albeck Børge
Vangeline: pedagog, koreograf och dansare baserad i New York med specialisering inom japansk butoh. Konstnärlig ledare för Vangeline Theater / New York Butoh Institute och grundare av New York Butoh Institute Festival
Vad kan få möjlighet att blomma ut när vi släpper på djupa spänningar och inleder en harmonisk dialog med tyngdkraften? Eftersom butoh inte handlar om att visa upp något, handlar den heller inte om att bedöma det vi ser. Tillsammans får deltagarna möjlighet att öppna upp fysiskt, kreativt och mänskligt.