Regissörens förberedande arbete
Under fyra dagar fördjupar vi oss i regissörens förberedande arbete med fokus på textanalys och tar de första stegen mot att skapa ett regikoncept.
Målet med kursen är att ge deltagarna några handfasta verktyg i arbetet med en dramatisk text för att fördjupa och konkretisera sin regivision. Vi kommer att vrida och vända på story, tema, smärtpunkt, genre/stil och hur man överför analys till gestaltning. Alla kursdeltagare arbetar med samma pjästext och får uppgifter att lösa individuellt eller i mindre grupper som sedan redovisas och diskuteras i helgrupp.
Kursen riktar sig till regissörer och skådespelare med regierfarenhet men som saknar formell regiutbildning. Man bör ha regisserat minst fem produktioner för att delta. Namnge dessa i kommentarer vid ansökan.
Torsdagen den 15 januari har alla kursdeltagare en reserverad plats på morgonens frukostsamtal med Hedda Krausz Sjögren, VD för Colombine teaterförlag. Frukost serveras från 8.30, samtalet pågår 9-10.
Sara Giese har arbetat som frilansande regissör i drygt tjugo år med huvudsaklig inriktning på nyskriven dramatik. Hon har haft återkommande uppdrag på bland annat Riksteatern, Dramaten, Uppsala stadsteater, Stockholms stadsteater och Örebro teater. Hon har även dramatiserat böcker, bearbetat klassiker och skrivit egna manus, senast Pappa Pellerins dotter på Orionteatern. Sin utbildning har hon bl.a. från Dramatiska Institutet, Alma Manusutbildning, Stockholms Elementära Teaterskola och Teatervetenskap med dramapedagogisk inriktning på Stockholms Universitet. Sara deltog i första omgången av Teateralliansens utbildning i ledarskap för regissörer. www.saragiese.se