AUDITION i Oslo

Norges årliga auditionen ger skådespelare möjlighet att presentera sig för potentiella arbetsgivare. Samtliga teaterchefer, regissörer, dramaturger, film- och tv-producenter samt castingbyråer i Norge bjuds in till evenemanget. Teateralliansen har TVÅ garanterade platser på detta evenemang. Totalt erbjuds 72 skådespelare plats vid den årliga auditionen, fördelade på kategorierna:

  • Nyutexaminerad utomlands
  • Nyutexaminerad i Norge
  • Etablerad skådespelare

Upplägg

  • Varje deltagare disponerar två minuter för sitt framträdande. Tid för entré och sorti tillkommer utöver detta.
  • Samtliga deltagare framför en text som de själva väljer. Framträdandet kan även bestå av sång.
  • Om du önskar framföra både talad text och sång ska båda momenten rymmas inom den tilldelade tiden.
  • Teatern tillhandahåller piano. Eventuell ackompanjatör ansvarar deltagaren i regel själv för att ordna.
  • Ett markerat område på scenen kommer att finnas, inom vilket deltagarna ska vistas under sitt framträdande.
  • Auditionen direktsänds även till arbetsgivare som inte har möjlighet att närvara på plats. Du väljer själv om du vill ha ögonkontakt med kameran eller inte.
  • Evenemanget pågår under en hel dag, men samtliga deltagare får en individuell inställelsetid i förväg.

Förberedelse: Deltagarna ges möjlighet att delta i ett besök och en ljudgenomgång på Riksteatern tisdagen den 10 november.

Språk: evenemanget genomförs med norska som språk, men de skådespelare Teateralliansen skickar kan välja vilket språk de önskar framföra sin text på. 

I samarbete med

Norsk Skuespillersenter
Riksteatret
Norsk Skuespillerforbund
Målgrupp
Skådespelare
Plats
Riksteatret, Gullhaug torg 2b, OSLO
Kursperiod
11 november
(Resa och boende bekostas av TA för de TVÅ som skickas.)
Tid
09.30-16.00 samt ev. genrep på plats den 10/11.
Ansök senast
16 september
Antal platser
2 platser

Ansök