Tillhör Unga TeaterAlliansen

Silan Maria Budak Rasch

Silan Budak Rasch

Fotograf: Albert Häggblom, 2020

Silan Budak Rasch

Fotograf: Albert Häggblom, 2020

27 år, 169 cm

Kontakt

Silanmaria.rasch@gmail.com
0722333625

Hemsida

silanrasch.com/sv/

Aktuellt

Alla har klockor ingen har tid.  Spelas 3. september - 3. oktober 2020 på Malmö Stadsteater. Regi av Karim Rashed och koreografi av Lidia Wos.

Biroll i kommande svensk TV-serie inspelas i Göteborg början av hösten 2020.

Presentation

Jag är en flerspråkig dansk/kurdisk skådespelare som är utbildad vid Scenskolan i Göteborg 2017-2020.

Jag jobbar i Sverige och Danmark. Jag är medlem av teaterförbundet och skuespillerforbundet.

Särskilda färdigheter

Språk och dialekter

Språk: Danska (modersmål), Engelska (amerikansk), Turkiska, Tyska

Sång

Röstläge: Alt, Mezzosopran, Sopran

Sånggenre: Jazz, Körsång, Musikal, Pop, Visor

Spelstilar

Fysisk teater

Dans

Persisk dans

Sporter

Stage fighting, Yoga

Körkort och certifikat

Dykcertifikat, Personbil

Övrigt

bekant med Kurdiska

Utbildning

2017-2020 Högskolan för scen och musik

2020: 4 veckors kurs i radioteater m. Jan Cruseman

2015-2016: Skuespiller akademiet i Köpenhamn. Skådespelare träning samt träning i bl.a. Stagefight, dans, retorik och sång.

2014-2015: Det danske filmskuespillerakademi vid Kenneth Carmohn (Basic 1 och 2)

Scrolla i sidled för att se hela tabellen

ProduktionstitelGenreTeater/bolagRoll/uppgiftRegissörÅrtal
Mamma pappa barn - det familjäre våldets historiaTeaterHögskolan för scen och musikIfigenia, Medea, Matronja, Sonen, Styvmoder m.flMalin Stenberg2020
Alla har klockor ingen har tidTeaterMalmö StadsteaterSkynda påKarim Rasheed2020
TBA (kortfilm)Film/TVindependentLeadEliSophie Andreé2020
Blow of mercy (kortfilm)Film/TVAkademin ValandLeadJavid Sina2020
Isolering (kortfilm)Film/TVAkademin ValandLeadMatilda Wikingsson2020
Go Karts!DubbningNetflixLeadAudio-Resort, Danmark2020
Sydney to the maxDubbningDisneySupportingBTI studios, Danmark2020
TBA - TV-serieFilm/TVTBATBATBA2020
Antigone (utdrag)TeaterHögskolan för scen och musikAntigoneMia Höglund-Melin2019
Tre systrar (bearbetat)TeaterHögskolan för scen och musikMasjaJohan Gry2019
Hans och GretaTeaterMalmö Stadsteater, HippGretaMoqi Simon Trolin2019
Dina händer i mina linjerTeateregen produktionLeadegen produktion2019
Jag är inte rädd för nåntingTeaterHögskolan för scen och musikskådespelareJohanna Larsson2018
Kung LearTeaterHögskolan för Scen och MusikGonerilPetra Fransson2018
Vännerna som försvann (kortfilm)Film/TVindependentSupportingCecilia Torquato2018
Spår (Av Antigone)TeaterHögskolan för scen och musik-Mia Höglund-Melin2018
Star vs. mørkets Kræfter - THE MOVIEDubbningDisneyStar Butterfly (Lead)BTI studios, Danmark2018
fiveboys.comTeaterHögskolan för scen och musikDennisMia Höglund-Melin2018
My Little Pony Movie CommercialDubbningBTI studiosTwillight Sparkle (Lead)Bti studios, Danmark2017
Den er stor TeaterKongelig Mayestaits ActeursSkådespelareJonas Gudmand2016
Star vs. mørkets kræfterDubbningDisneyStar Butterfly (Lead)BTI studios, Danmark2015-2020
LEGO FRIENDSDubbningLEGOTanya och Kate (supporting)Dubberman2015
DystopiaRadioBrdr. Jarlskov / DRGabriella (supporting)Jacob Octavius Jarlskov2015
Monster HighDubbningCartoon NetworkIsi Dawndancer (supporting)SDI MEDIA, Danmark2015
Total Drama: Det Dondristige KapløbDubbningCartoon NetworkStephanie och Laurie (supporting)SDI MEDIA, Danmark2015
En såkaldt klæbeåndRadioBrdr. Jarlskov / DRAnja (supporting)Jacob Octavius Jarlskov2015
Every man is guilty (kortfilm)Film/TVFilm- og fotoskolen, KBHLeadMorten Højgaard2015
På VejTeaterTeatergradMänniska i mörkretPetra Berg Holbek2015
WolfBloodDubbningBBC / DR UltraJana (Lead)Audio-Resort, Danmark2014-2018
Rasmus Klump forestillingerMusikteaterTivoli / Tivolis scener: Pantomimeteatret, Rasmus Klumps Hus og PlænenFloraSusanne Breuning / Henrik Lyding2014-2016
Reverse (kortfilm)Film/TVPugProductionsAgnesSimone Pirchert2014
How To RockDubbningDISNEYGrace King (lead), Dana Blair och Sara (supporting)Audio-Resort, Danmark2014
Hr. HørmerDubbningAudio-ResortRosamundeAudio-Resort, Danmark2014
Lalaloopsy säsong 1+2DubbningAudio-ResortCrumbs Sugar Cookie, Suzette La Sweet, Speca reads a-lot, Winter Snowflake och Candle Slice O’CakeAudio-Resort, Danmark2014
Sam og CatDubbningDisneyNora (supporting)Audio-Resort, Danmark2014
Hello Kitty æbleskoven og ParalelzonenDubbningMole-MedieMontine og Helena (supporting)Mole-Medie danmark, Henning Peer Hansen2014
Space Dogs 2DubbningAudio-Resort, DanmarkFifiAudio-Resort, Danmark2014
Stormy – Sammen Er Vi Fri (org. Ostwind)DubbningMichelle (supporting)Audio-Resort, Danmark2014
Stan Lee’s Mighty 7DubbningTVTonårs Lady Lightning och Betty (supporting)Audio-Resort, Danmark2014
Julen i HulenTeaterHolbergteatretPippi-PernilleNiels Vandrefalk2013
Hvem vil leve for evigtTeaterPlayCPHAnneChristina Mille Sørensen2013
GerningsstedetFilm/TVTV2GitteJesper Mauritzen2013
SMÆKTeaterFrigrupp / Greve Teater- og Musikhus Portalen1egen produktion2013
Valg i KommunenFilm/TVMade in Valby / DR2KvinnanKalle Bjerkø2013
Total Drama All-Star And Pahkitew IslandDubbningCartoon NetworkAmyDubberman, danmark2013
DraculaMusikalMastodonterne / TivoliEnsembleSteen Lünell2012
Ben 10 – OmniverseDubbningCartoon NetworkJulie Yamamoto och Nyancy ChanSDI MEDIA, Danmark2012
Troldmanden fra OzMusikalTeatergruppen Fidus / Nyborg VoldspilDorothyTue Fabricius2011
Jesus Christ SuperstarMusikalTeatergruppen Fidus / Nyborg VoldspilEnsemble m. soloJesper Nielsen2011
PippiMusikalMastodonerne / TivoliEnsembleSebastian2011
Lemonade Mouth (commercial)DubbningDISNEYStella (lead)SDI MEDIA, Danmark2011
Anne Elsker JørgenDubbningDubbermanStine-Maria och Au-Pair (supporting)Dubberman, danmark2011
Ben 10 – Ultimate AlienDubbningCartoon NetworkJulie Yamamoto, Eunice, Elena Validus og ErinSDI MEDIA, Danmark2010
My Little Pony ep. 1DubbningSDI MEDIATwillight Sparkle (Lead)SDI MEDIA, Danmark2010
Transformers PrimeDubbningCartoon NetworkSierra (supporting)SDI MEDIA, Danmark2010
ProduktionstitelTeater/bolagRoll/uppgiftRegissörÅrtal
Alla har klockor ingen har tidMalmö StadsteaterSkynda påKarim Rasheed2020
Mamma pappa barn - det familjäre våldets historiaHögskolan för scen och musikIfigenia, Medea, Matronja, Sonen, Styvmoder m.flMalin Stenberg2020
Hans och GretaMalmö Stadsteater, HippGretaMoqi Simon Trolin2019
Antigone (utdrag)Högskolan för scen och musikAntigoneMia Höglund-Melin2019
Tre systrar (bearbetat)Högskolan för scen och musikMasjaJohan Gry2019
Dina händer i mina linjeregen produktionLeadegen produktion2019
Kung LearHögskolan för Scen och MusikGonerilPetra Fransson2018
Spår (Av Antigone)Högskolan för scen och musik-Mia Höglund-Melin2018
fiveboys.comHögskolan för scen och musikDennisMia Höglund-Melin2018
Jag är inte rädd för nåntingHögskolan för scen och musikskådespelareJohanna Larsson2018
Den er stor Kongelig Mayestaits ActeursSkådespelareJonas Gudmand2016
På VejTeatergradMänniska i mörkretPetra Berg Holbek2015
Julen i HulenHolbergteatretPippi-PernilleNiels Vandrefalk2013
Hvem vil leve for evigtPlayCPHAnneChristina Mille Sørensen2013
SMÆKFrigrupp / Greve Teater- og Musikhus Portalen1egen produktion2013
ProduktionstitelTeater/bolagRoll/uppgiftRegissörÅrtal
Rasmus Klump forestillingerTivoli / Tivolis scener: Pantomimeteatret, Rasmus Klumps Hus og PlænenFloraSusanne Breuning / Henrik Lyding2014-2016
ProduktionstitelTeater/bolagRoll/uppgiftRegissörÅrtal
DraculaMastodonterne / TivoliEnsembleSteen Lünell2012
Troldmanden fra OzTeatergruppen Fidus / Nyborg VoldspilDorothyTue Fabricius2011
Jesus Christ SuperstarTeatergruppen Fidus / Nyborg VoldspilEnsemble m. soloJesper Nielsen2011
PippiMastodonerne / TivoliEnsembleSebastian2011
ProduktionstitelTeater/bolagRoll/uppgiftRegissörÅrtal
Isolering (kortfilm)Akademin ValandLeadMatilda Wikingsson2020
Blow of mercy (kortfilm)Akademin ValandLeadJavid Sina2020
TBA (kortfilm)independentLeadEliSophie Andreé2020
TBA - TV-serieTBATBATBA2020
Vännerna som försvann (kortfilm)independentSupportingCecilia Torquato2018
Every man is guilty (kortfilm)Film- og fotoskolen, KBHLeadMorten Højgaard2015
Reverse (kortfilm)PugProductionsAgnesSimone Pirchert2014
Valg i KommunenMade in Valby / DR2KvinnanKalle Bjerkø2013
GerningsstedetTV2GitteJesper Mauritzen2013
ProduktionstitelTeater/bolagRoll/uppgiftRegissörÅrtal
En såkaldt klæbeåndBrdr. Jarlskov / DRAnja (supporting)Jacob Octavius Jarlskov2015
DystopiaBrdr. Jarlskov / DRGabriella (supporting)Jacob Octavius Jarlskov2015
ProduktionstitelTeater/bolagRoll/uppgiftRegissörÅrtal
Go Karts!NetflixLeadAudio-Resort, Danmark2020
Sydney to the maxDisneySupportingBTI studios, Danmark2020
Star vs. mørkets Kræfter - THE MOVIEDisneyStar Butterfly (Lead)BTI studios, Danmark2018
My Little Pony Movie CommercialBTI studiosTwillight Sparkle (Lead)Bti studios, Danmark2017
Star vs. mørkets kræfterDisneyStar Butterfly (Lead)BTI studios, Danmark2015-2020
Monster HighCartoon NetworkIsi Dawndancer (supporting)SDI MEDIA, Danmark2015
Total Drama: Det Dondristige KapløbCartoon NetworkStephanie och Laurie (supporting)SDI MEDIA, Danmark2015
LEGO FRIENDSLEGOTanya och Kate (supporting)Dubberman2015
WolfBloodBBC / DR UltraJana (Lead)Audio-Resort, Danmark2014-2018
How To RockDISNEYGrace King (lead), Dana Blair och Sara (supporting)Audio-Resort, Danmark2014
Hr. HørmerAudio-ResortRosamundeAudio-Resort, Danmark2014
Lalaloopsy säsong 1+2Audio-ResortCrumbs Sugar Cookie, Suzette La Sweet, Speca reads a-lot, Winter Snowflake och Candle Slice O’CakeAudio-Resort, Danmark2014
Hello Kitty æbleskoven og ParalelzonenMole-MedieMontine og Helena (supporting)Mole-Medie danmark, Henning Peer Hansen2014
Sam og CatDisneyNora (supporting)Audio-Resort, Danmark2014
Space Dogs 2Audio-Resort, DanmarkFifiAudio-Resort, Danmark2014
Stan Lee’s Mighty 7TVTonårs Lady Lightning och Betty (supporting)Audio-Resort, Danmark2014
Stormy – Sammen Er Vi Fri (org. Ostwind)Michelle (supporting)Audio-Resort, Danmark2014
Total Drama All-Star And Pahkitew IslandCartoon NetworkAmyDubberman, danmark2013
Ben 10 – OmniverseCartoon NetworkJulie Yamamoto och Nyancy ChanSDI MEDIA, Danmark2012
Lemonade Mouth (commercial)DISNEYStella (lead)SDI MEDIA, Danmark2011
Anne Elsker JørgenDubbermanStine-Maria och Au-Pair (supporting)Dubberman, danmark2011
Ben 10 – Ultimate AlienCartoon NetworkJulie Yamamoto, Eunice, Elena Validus og ErinSDI MEDIA, Danmark2010
My Little Pony ep. 1SDI MEDIATwillight Sparkle (Lead)SDI MEDIA, Danmark2010
Transformers PrimeCartoon NetworkSierra (supporting)SDI MEDIA, Danmark2010